17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Регулаторната комисија за енергетика одлучи: Сметките за парното греење во Скопје....

Регулаторната комисија за енергетика одлучи: Сметките за парното греење во Скопје….

Translate (Eng):[gtranslate]

Сметките за парно остануваат непроменети за сите скопјани без разлика на кој систем се приклучени. Нема да има поскапување на парното како што бараше БЕГ.

Регулаторната комисија за енергетика дури донесе одлука за незначително намалување заради падот на цената на природниот гас во втората половина на годинава кој е главен енергенс.

Главниот аргумент на БЕГ за барањето за поскапување на цените на парното се исклучените од системот за греење кои досега според анализите на регулаторна се околу 8500 и кој влијаат со 6,5% на цената трошоците но за задржување на ценовната стабилност придонел падот од 29% на цената на гасот со најави за ваков тренд и во првата половина од 2021 година.

РЕКЛАМА

Течат преговорите за поставување на калориметри од следната грејна сезона кои се очекува да бидат поевтини од првичните цени, да бидат на 24 рати и дел од трошокот да се покрие преку фондови но ќе може да се монтираат само во згради со хоризонтален систем на греење односно каде што може еден калориметар да се постави на влез пред станот. Инаку според цените за парно Скопјани се греат релативно евтино. Сметките за иста квадратура на стан во Белград се за 72 % повисоки, во Љубљана за 35% е поскапо парното, во Сараево 26%, Нови сад 25% а единствено во Софија која има пристап до далеку поевтин природен гас цените се за 3% пониски од оние на скопјани. На системот за на централно греење приклучени околу 58 илјади

- Реклами -