18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Македонија Македонецот Сабри Демир е назначен за главен советник на турскиот претседател Ердоган,

Македонецот Сабри Демир е назначен за главен советник на турскиот претседател Ердоган,

Translate (Eng):[gtranslate]

Сабри Демир со потекло од Македонија е назначен за главен советник на турскиот претседател Ердоган, пренесува агенцијата „Анадолија“ (АА).

Според одлуките објавени на Службениот весник со потпис на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, Сабри Демир, кој е роден во Скопје, е назначен за главен советник на турскиот претседател.

Сабри Демир e роден во Скопје во 1972 година каде што завршил основно и средно училиште, а студирал во Босна и Херцеговина, но морал да ја напушти поради војната и да ги заврши студиите во Дамаск.

РЕКЛАМА

Тој најпрво бил назначен за советник за медиуми и односи со јавноста на премиерот во 2009 година, а потоа за советник на Реџеп Таип Ердоган задолжен за Балканот.

- Реклами -