22 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаСветУбиецот на 51 верник во двете џамии во Нов Зеланд доби доживотен...

Убиецот на 51 верник во двете џамии во Нов Зеланд доби доживотен затвор

Брендон Тарант, напаѓачот на двете џамии во Крајстчрч, е осуден на доживотен затвор, без можност за условна казна за убиството на 51 муслимански верник минатата година во Нов Зеланд.

 

„Задачата на судот е решително да го потисне ова зло од омраза. Бевте суров и безмилосен, нехуман“, рекол судијата Мандер пред изрекувањето на казната, прва од ваков вид во судската практика во Нов Зеланд.

 На 15 март лани, австралискиот бел расист Брентон Тарант ладнокрвно уби 51 верници во две џамии во тој град на Нов Зеланд на молитва во петокот, притоа снимајќи речиси се’, предизвикувајќи бран на осуда ширум светот.

 Прогласен е за виновен за 51 убиство, 40 обиди за убиства и терористички напад, откако се изјасни за виновен во март. Главниот обвинител Марк Зарифех оцени дека ваков масакр „не се памети во историјата на злосторствата во Нов Зеланд“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...