30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Филипче: Уште во септември градинките може да почнат со работа

Филипче: Уште во септември градинките може да почнат со работа

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека сега ми е навистина тешко да каже, меѓутоа смета дека градинките може да почнат уште во месец септември, одговарајќи на новинарско прашање од кога би можеле да почнат со работа градинките.

Тој изјави дека за протоколите за тоа како да се организира работата е разговарано уште пред неколку месеци, а земени се предвид и модели од други држави. На последниот состанок на Комисијата за заразни болести, пак, се разговарало за тоа како ќе се постапува ако некое дете има температура.

– На последниот состанок на Комисијата за заразни болести зборувавме и за алгоритмот како би постапувале кога би се појавило некое дете со покачена телесна температура. Во таа смисла, имавме заеднички состанок со сите директори на Центрите за јавно здравје во државата. Да се знае како ќе биде комуникацијата помеѓу градинката, центарот за јавно здравје, матичниот педијатар и како ќе се известуваат и по кој алгоритам и кои родители, на кои деца во истата група или на другите, согласно проценетиот ризик од епидемиологот. Така што, сме размислиле и сме дискутирале и сме ги расчистиле дилемите за сите аспекти во однос на почетокот на работата на градинките. Така што, потребно е само на владина седница да се донесе соодветна одлука по предлог на Министерството за труд и социјална политика за точниот датум за почеток на работат – изјави министерот.

РЕКЛАМА

градинкимакедонијаотворањепротоколиработафилипче

- Реклами -