12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Шест бoмбapдepи В-52 ќе прелетаат над Македонија

Шест бoмбapдepи В-52 ќе прелетаат над Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Шест американски бомбардери В-52 денеска ќе прелетуваат над сите 30 земји-членки на НАТО, меѓу кои е и Македонија.

Тоа го соопшти генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку својот твитер-профил. Денеска САД ќе ја покаже својата силна посветеност на НАТО со шест бом бардери В-52, кои ќе ги прелетаат сите 30 земји-членки.

Тие ќе бидат придружувани од десетици летала од алијансата.

РЕКЛАМА

Работејќи заедно, се посветуваме на нашата основна мисија: одвраќање на аг peсија, спречување koH фликт и зачувување на ми рот, напиша Столтенберг.

- Реклами -