19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСвет18 месеци затвор за студент кој уништи слика од Пикасо вредна над...

18 месеци затвор за студент кој уништи слика од Пикасо вредна над 20 милиони фунти

COMMENTS
20-годишниот Шакел Масеј призна дека на 28 декември минатата година уништил слика со жена, која била направена во 1944 година, чија вредност се проценува на 20 милиони фунти. Поправката на сликата, како што рекоа експертите за време на судењето, ќе трае до 18 месеци и ќе чини до 35 илјади фунти.

Масеј е осуден на 18 месеци затвор за уништување на сликата. Тој ја погодил сликата неколку пати со катанец, а потоа ја симнал од ѕидот и ја фрлил на под.

За време на изрекувањето на казната, судијата рече дека постапувањето на Масеј е само обид да се добие пет минути слава. Кога полицијата го уапсила, Масеј рекол дека неговата акција е „претстава“.

Уништената слика ја прикажува љубовницата на Пикасо , Дора Маар и е направена во Париз во мај 1944 година во текот на последните месеци од нацистичката окупација.Ремек делото е во приватна сопственост и било на позајмица во галеријата во Лондон од 2011 година.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...