19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев кон СДСМ- Требаше да одите во затвор за бришење на националниот...

Апасиев кон СДСМ- Требаше да одите во затвор за бришење на националниот идентитет

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев претходно побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери да свика посебна Седница за пратенички прашања на која би се расправало за пропаста на Евростандард банката, преку пратенички прашања.

Во одговорот, Џафери ги цитираше членовите од Деловникот според кои седница може да свикаат само 20 пратеници, а зад барањето на Апасиев стојат двајца од Левица.

Апасиев ја критикуваше власта дека мандатот требало да биде вратен по неуспешниот референдум.

– Вие после референдумот требаше да си заминете, да си поднесете оставки цела Влада, а не потоа, да ми извини ЛГБТ заедницата, онака пед***ски да го менувате името на државата. Требаше потоа да бидете во затвор, затоа што направивте кривично дело, односно дозволiвите Грција да може да го употребува името Македонија за своја област, а граѓаните на Република Македонија не може да го користат тоа име. Требаше да одговaрате за бришење на националниот идентитет“, рече Апасиев.

Апасиев беше опоменат од Џафери поради вокабуларот, на што Џафери му рече се надева дека таков вокабулар не користи на предавањата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...