18.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Светлечка инсталација со стиховите од песната „Т’га за југ“ во паркот на...

Светлечка инсталација со стиховите од песната „Т’га за југ“ во паркот на поезијата во Струга (Фото)

Translate (Eng):[gtranslate]

Светлечка инсталација со стиховите од антологиската песна „Т’га за југ“ е поставена во паркот на поезијата во Струга.

Со читање на антологиската „Т’га за југ“ на македонски, албански, англиски и француски, синоќа во хотелот Дрим во Струга започнаа 59-те Струшки вечери на поезијата.

Во услови на пандемија, со максимално почитување на протоколите, најстариот поетски фестивал во светот ја продолжи традицијата, преку видоизменето или хибридно издание. Оваа година на фестивалот учествуваат 20 странски поети со видео читања и 20-тина домашни поети.

РЕКЛАМА

- Реклами -