12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКога си над законот: Нови масовни журки во „Аватар“- сопственикот клубот го...

Кога си над законот: Нови масовни журки во „Аватар“- сопственикот клубот го пререгистриран во кафуле (видео)

Струмичкиот клуб „Аватар“, кој во јули беше затворен поради непочитување на меркита за заштита од корона вирусот и организираше масовни журки, повторно работи, но овојпат како кафуле.

Во петокото и во саботата во клубот повторно имало масовни забави, а на снимки што готи во локалот ги испратиле до „а1он“ се гледа како голем број млади се забавуваат и играат, иако протоколот за работа на кафулињата дозволува само седење.

За повторната работа на објектот, потврдува и директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), Стојко Пауновски, кој за „а1он“ потврдува дека клубот бил затворен еден месец, но во меѓувреме се пререгистирал во кафуле.

Пауновски вели дека дискотеките не може да работат, но кафулињата може со почитување на протоколите. Тој тврди дека „Аватар“ ги има сите потребни дозволи и дека инспекторите постојано вршеле контроли, а така било и во петокот кога имало нивно присуство во објектот во текот на целото работно време.

Сепак, Пауновски не ја исклучува да имало забава во сабота, кога немало инспекција и истовремено најавува дека доколку се утврди дека објавените снимки се од сабота, објектот повторно ќе биде затворен.

По првичното затворање од „Аватар“ објаснуваа дека работеле како кафуле на отворено, а не како дискотека.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...