19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаГрчките медиуми за новата влада- Заев доби доверба а министер е Османи...

Грчките медиуми за новата влада- Заев доби доверба а министер е Османи од албанското малцинство

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека  про-западната влада на Зоран Заев победи по предвремените избори што се одржаа на 15 јули , што го презедоа речиси сите онлајн изданија на медиумите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

АНА-МПА во текстот објаснува дека довербата беше изгласана од 62 пратеници, а новиот владин состав има 19 членови, седум помалку од претходната Влада.

„Северна Македонија: Владата на Заев доби доверба“; „Доверба од Собранието за Владата на Зоран Заев“; „Скопје: Заев обезбеди доверба и формира Влада“; „Доверба за новата Влада на Зоран Заев“; „Северна Македонија: Владата на Заев обезбеди доверба од Собранието“; „Северна Македонија: Владата на Заев доби доверба – Албанец новиот министер за надворешни работи“, се дел од насловите во електронските изданија на медиумите во Грција во текстот од АНА-МПА.

Грчката новинска агенција акцентот го става на Министерството за надворешни работи, пишува дека новиот шеф на дипломатијата е досегашниот вицепремиер надлежен за европски прашања Бујар Османи и објаснува дека на негово место доаѓа довчерашниот министер за надворешни работи Никола Димитров.

-Зоран Заев во претставувањето на програмата на Владата спомена дека приоритетите ќе бидат борба со корупцијата и имплементација на реформите, кои се неопходни за европскиот пат на земјата, како и справување со здравствената и економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, пишува АНА-МПА и додава дека македонскиот премиер споменал дека „новата Влада ќе ги почитува и целосно ќе ги спроведе трите клучни договори за земјата: Договорот од Преспа, Договорот на Северна Македонија со Бугарија за добрососедство и соработка, како и Охридскиот мировен договор“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...