12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев упати апел до газдите: Ве молам да не отпуштате работници, ако...

Заев упати апел до газдите: Ве молам да не отпуштате работници, ако ви требаат пари тука сум јас, тука е државата.

Газдите да не ги отпуштаат работниците, државна помош и натаму ќе има. Премиерот Заев вели дека бројот на лица кои останале без работа неприродно е зголемен откако работодавачите останаа без владината помош од 14.500 за зачувување на работните места. Државата по овој основ исплати 90 милиони евра за три месеци односно од април до јуни.

Компаниите бараат поддршката да биде испорачана што поскоро. Освен тоа бараат и намалување на парафискаланите давачки кои често се поголеми од даноците. Приоритет за бизнисот е и борбата со корупцијата и сивата економија.
сител

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...