16.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Македонија Во скопската Зоолошка пристигнаа Арктички бели волци од Чешка

Во скопската Зоолошка пристигнаа Арктички бели волци од Чешка

Translate (Eng):[gtranslate]

Изминатата ноќ во ЗОО Скопје пристигнаа Арктички бели волци од Чешка. Мажјакот и женката се млади единки на возраст од една година, а поради тоа што се поларни животни во текот на летото се митарат, а во зимските денови имаат сјајно и густо бело крзно.

 

Арктичкиот волк (Canis lupus arctos) е подвид на сивиот волк кој ги населува арктичките региони на Северна Америка и Гренланд.

РЕКЛАМА

Арктичките волци се познати и како поларни волци или бели волци.
Овој вид на волци спаѓа во загрозени видови, но не од човекот, туку од климатските промени кои се случуваат на Арктикот. Нарушениот еко систем во овие делови значително го намали бројот на овие животни во последните години.

- Реклами -