17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЕден родител на деца кои биле згрижени во градинка и натаму може...

Еден родител на деца кои биле згрижени во градинка и натаму може да биде ослободен од работа

Mинистерството за труд и социјална политика вечерва соопшти дека и натаму важи мерката за ослободување на еден родител на дете до 10 години за кого е неопходна домашна грижа, од работа и работни обрски при што тоа отсуство ќе се смета за оправдано.

Од Министерството потсетуваат дека, Владата на 10 март, на предлог на Комисијата за заразни болести, донесе одлука вработените лица кои имаат малолетно дете со навршена возраст до 10 години или активно четврто одделение, за кого е неопходна домашна грижа, еден родител да биде ослободен од работа, а на 8 јули, Владата донесе одлука за изменување и дополнување на одлуката за мерките за спречување на ширење на ковид -19, односно родителите на деца до 10 години возраст, вклучени во воспитнообразовниот процес, кои беа ослободени од работа, да се вратат на работните места со оглед дека учебната година е веќе завршена.

„Што значи дека мерката за ослободување на родители од работа се уште важи за еден од родителите на деца кои биле згрижени во градинка“,

се вели во појаснувањето од Министерството.
Мерката е во важност до донесувањето на следната владина одлука по препорака на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство.

360 stepeni

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...