13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Отсега македонските адвокати може да работат со титула адвокат во Англија и...

Отсега македонските адвокати може да работат со титула адвокат во Англија и Велс !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Отсега македонските адвокати, може да полагаат трансферен испит и да работат со титула адвокат во Англија и Велс, соопшти министерот за правда Бојан Маричиќ преку неговиот профил на Фејсбук.

-Досега, како македонски адвокат не постоеја никакви можности да се работи како адвокат (solicitor) во Велика Британија. По иницијатива на македонски адвокати од Брисел упатена преку Адвокатската комора на Северна Македонија до адвокатската комора на Англија, македонските адвокати може да се квалификуваат за адвокат по скратена постапка и само со трансферен испит, напиша министерот.

Повеќе информации може да се добијат во Адвокатската комора на Северна Македонија, како и во Комората на Англија и на Велс.

РЕКЛАМА
- Реклами -