5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКатолиците денеска го слават Велигден

Католиците денеска го слават Велигден

Христијанските деноминации кои се раководат според Грегоријанскиот календар денеска го слават Велигден, денот на Христовото воскресение.
Празникот почна со одбележување со миси што се одржаа на полноќ во католичките и протестантските храмови во државата..
Понеделник, вториот ден од Велигден, е неработен ден за верниците од овие деноминации. Честитики по повод празникот упатија високи државни функционери, а дел од нив и присуствуваа на католичката миса во црквата „Свето срце Исусово“ во Скопје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...