22 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаСветПолицајци го задушија со “ќесе” среде улица: Објавена нова снимка од уште...

Полицајци го задушија со “ќесе” среде улица: Објавена нова снимка од уште едно убиство на црнец во САД (ВИДЕО)

Полицајци го задушија со “ќесе” среде улица: Објавена нова снимка од уште едно убиство на црнец во САД…

Данијел Пруд после инцидентот во Рочестер на 23. март доживеал мозочна смрт.

Во сојузната држава Њујорк избија протести откако е објавена видео снимка која открива дека во март оваа година 41-годишен црнец со лисици на рацете починал од гушење откако група полицајци му ставиле качулка на главата, а потоа му го притиснале лицето на земја додека не престанал да дише.

Данијел Пруд после инцидентот во Рочестер на 23. март доживеал мозочна смрт, а починал на 30. март откако е исклучен од апарати.

Иако фаталниот инцидент се случил неколку недели пред да почине Џорџ Флојд во полицискиот притвор во Минесота во мај, смртта на Пруд не го добила вниманието на јавноста.

Меѓутоа, тоа се променила во средата кога неговото семејство одржувало конференција за новинари за да гим ги открие вознемирувачките снимки од последните моменти на Пруд, заедно со писмено известување.

-Како видовме човек и не рековте: Беспомошен е, гол на земја. Веќе му се ставени лисици.” Колку уште браќа мора да умрат за ова општества да сфати дека ова треба да престане – изјавил братот на Данијел Џо Шрид на конференција за новинарите.

Форензичарите заклучиле дека станува збор за убиство предизвикано со “компликации при гушење во услови на физичко воздржување, делириум и акутна интоксикација со фенциклидин”.

Пишува: Релаксирано

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...