23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Полицајци го задушија со “ќесе” среде улица: Објавена нова снимка од уште...

Полицајци го задушија со “ќесе” среде улица: Објавена нова снимка од уште едно убиство на црнец во САД (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Полицајци го задушија со “ќесе” среде улица: Објавена нова снимка од уште едно убиство на црнец во САД…

Данијел Пруд после инцидентот во Рочестер на 23. март доживеал мозочна смрт.

Во сојузната држава Њујорк избија протести откако е објавена видео снимка која открива дека во март оваа година 41-годишен црнец со лисици на рацете починал од гушење откако група полицајци му ставиле качулка на главата, а потоа му го притиснале лицето на земја додека не престанал да дише.

РЕКЛАМА

Данијел Пруд после инцидентот во Рочестер на 23. март доживеал мозочна смрт, а починал на 30. март откако е исклучен од апарати.

Иако фаталниот инцидент се случил неколку недели пред да почине Џорџ Флојд во полицискиот притвор во Минесота во мај, смртта на Пруд не го добила вниманието на јавноста.

Меѓутоа, тоа се променила во средата кога неговото семејство одржувало конференција за новинари за да гим ги открие вознемирувачките снимки од последните моменти на Пруд, заедно со писмено известување.

-Како видовме човек и не рековте: Беспомошен е, гол на земја. Веќе му се ставени лисици.” Колку уште браќа мора да умрат за ова општества да сфати дека ова треба да престане – изјавил братот на Данијел Џо Шрид на конференција за новинарите.

Форензичарите заклучиле дека станува збор за убиство предизвикано со “компликации при гушење во услови на физичко воздржување, делириум и акутна интоксикација со фенциклидин”.

Пишува: Релаксирано

- Реклами -