10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаСветТурција ја урна Православната црква Аја Софија во Бурса

Турција ја урна Православната црква Аја Софија во Бурса

Tурските власти вчера ја урнале историската грчка православна црква во регионот на Бурса, во северозападна Турција, која подолго време била напуштена, пишува greekreporter.

 

Грчката православна црква „Георгиос“, попозната како „Аја Софија“ во Бурса, е уни штена поради безбедносна закана седум години откако Генералниот директорат за верски фондации ја презел зградата од општината Нилуфер, во Бурса, се нав наведува на интернет страницата за вести „Дувар“.

Општината ја презеде историската структура во 2006 година, обновувајќи ја локацијата и повторно отворајќи ја како Културен дом Озлуце.

Но, дирекцијата во 2013 година поднесе тужба за стекнување сопственост врз црквата, а објектот оттогаш е напуштен.

Зградата беше наречена „Аја Софија“ од Бурса поради нејзината употреба во минатото и како црква и како џамија, наведува порталот „Дувар“.

 

Градоначалникот Нилуфер Тургаи Ердем кажува дека општината потрошила околу два милиони турски лири за реновирање на зградата.

-Ние го сторивме нашиот дел за да го предадеме културното наследство на идните генерации. Фондациите, меѓутоа, ја оставија зградата да скапе.

 

Седум години никој не кажа дека полага право врз оваа структура, рече тој, додавајќи дека структурата станала опасна поради пукнатини и можност од уривање.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...