9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаПод мототото „Ние сме НАТО“ Шекеринска го искачи врвот на Бистра.

Под мототото „Ние сме НАТО“ Шекеринска го искачи врвот на Бистра.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска при искачување на еден од врвовите на Бистра денеска нагласи дека мотото на планинарската тура „Ние сме НАТО“ е доказ дека ништо не е неосвоиво, ништо не е толку високо, ако тргнеш подготвен и решителен да стигнеш на целта.

Министерството за одбрана, по повод Денот на независноста на Репубика Северна Македонија 8 септември, организираше планинарска тура во која беа министерката за одбрана Радмила Шекеринска со претставници на дипломатскиот кор во земјава, Командата на SEEBRIG и одбранбените аташеа акредитирани во Република Северна Македонија. Оваа година цел беше врвот Чафкарник на планината Бистра.

Шекеринска напомена дека оваа година првпат Денот на независноста го прославуваме како земја членка на НАТО.

– Секоја година МО организира освојување на некои од нашите врвови. Минатата година на Галичица, пред минатата на Крушево. Оваа година сме во Маврово. Нашите стратешки цели се секако искачување на еден од планинските врвови. Ни треба план, ни треба организација ни треба сила, ни треба издржливост. Минатата година го правевме тоа во очи на нашата амбиција да станеме членка на НАТО и мислевме качувањето на Галичица е тешко, но сите успеавме да го искачиме. Оваа година го правиме за првпат како членка на НАТО, не беше лесно и беше уште потешко затоа што амбициите ни станаа уште поголеми. Така и со нашето членство во НАТО. Успеавме да ја реализираме ова 30 годишна цел, но меѓутоа тука не запираме – рече Шекеринска по завршената тура.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...