30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот Ногачески го честита 8ми Септември, Денот на независноста

Градоначалникот Ногачески го честита 8ми Септември, Денот на независноста

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Општина Дебрца, Зоран Ногачески со стихови од Гане Тодоровски го честита 8ми Септември, Денот на независноста на РСМ.

„Да ни е да сме доста
колку за да се разбистри небото
над Бистрине, Корабине-

Да ни е да сме доволно
колку за да се довардиме
покрај Вардарине и Струмине –

РЕКЛАМА

Да ни е да сме мерата
колку за да се прелееме
од колено во колено до крај истрајвекот-

Малцичка сме ли ете па што
малцичка божем а веќе со векови
по стопати по севезден нè пребројуваат

Но ние сме како што сте како што се
И покрај сè и покрај сè
колку сме толку сме токму сме!

/ Гане Тодоровски /

НЕКА ТИ Е СРЕЌЕН И ВЕКОВИТ ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА, МАКЕДОНИЈО!“- стои во честитката.

- Реклами -