19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЏафери: Ако се укинат патните трошкови за пратениците јас ќе побарам да...

Џафери: Ако се укинат патните трошкови за пратениците јас ќе побарам да им се одземат и службенте возила, па нека одат со тротинет !!!

Aко Владата достави законски измени за понатамошно кратење на трошоците на пратениците, тогаш и јас ќе предложам сите во Владата да се откажат од службените возила и секаде да одат со тротинет, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешниот редовен брифинг со новинари, кој е прв во мандатот на овој собраниски состав.

Тој вели дека треба да се обезбедат нормални услови за работа и да се има предвид дека пратениците доаѓаат од различни места во државата и дека ги претставуваат гласачите од изборните единици од кои доаѓаат

„Ако не, пак, ајде да го смениме Уставот и да кажеме дека веќе не сме парламентарна демократија“,

рече Џафери на денешниот брифинг.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...