12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаИ сите да се вакцинираат во Македонија, со маски и на дистанца...

И сите да се вакцинираат во Македонија, со маски и на дистанца ќе бидеме уште две години!

Ќе бидат потребни најмалку две години за да се вратиме на начинот на живеење од пред пандемијата со коронавирусот, а граѓаните во меѓувреме ќе мора да носат маска и да одржуваат дистанца, дури и кога би се вакцинирале, проценува за ,,Слободен печат” директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, доктор Александар Стојанов. Оваа негова оценка се темели на фактот што при дистрибуцијата на вакцината можно е да произлезат низа компликации и проблеми со капацитетите, кај дел од граѓаните ќе има отпор да ја примат вакцината, но и македонскиот здравствен систем ќе мора да се потруди од петни жили брзо да дистрибуира 400.000 дози до населението, како што препорачува Светската здравствена организација.

Клучот за успешна борба со пандемијата од Ковид 19 во земјава и понатаму според епидемиолозите кои ги контактиравме ќе останат да бидат протоколите и нивната одговорна примена. Иако постојат протоколи за сите настани, за функционирањето на трговските објекти и за сите општествени случувања, тоа не е доволно за да се излезе како победник од корона кризата. Од тоа колку доследно граѓаните и бизнисите ќе ги применуваат мерките и протоколите ќе зависи и со какви последици ќе излезе државата по пандемијата, оценуваат здравствените власти.

Тоа што веднаш по почетокот на функционирањето на градинките се појавија и првите случаи на носители на Ковид 19 меѓу вработените, за епидемиолозите не е никакво изненадување. Стојанов тврди дека потегот да се отворат градинките е правилен.

-Една учителка во Битола позитивна на Ковид 19 била во контакт со децата од една група и сите се изолирани. Тоа е калкулиран ризик. Не може да очекуваме од толку градинки и вработени да нема ниеден заболен ни од децата ни од персоналот. Според алгоритамот се ставаат во изолација оние што биле во близок контакт и како и за сите други, доколку има симптоми се пристапува кон лекување и се прават тестови. Меѓутоа, мораше да ги отвориме градинките, во земји со многу полоши епидемиолошки состојби градинките отворија. Ние мора да се сочуваме со примена на мерките, а не со запирање на животот, вели Стојанов.

Повеќе на Слободен печат тука.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...