17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДраги хулигани и правдачи од „двете страни“, комити, шверцери, балисти – сите...

Драги хулигани и правдачи од „двете страни“, комити, шверцери, балисти – сите сте исти!

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ за Цивил Медиа

Цел ден, целиот агит-проп оркестар на социјалните мрежи, лева и десна рука на мвро здружено, се фрлиле во одбрана на говорот на омраза и хулиганизмот на малата група млади „Комити“ завчера на плоштад.

Секаде исти подготвени аргументи, снимки, видеа, фотки, мемиња и иста линија на „оправдание“: истоветниот хулиганизам и гнасотии на „Балисти“, Шверцери итн. И „они“ го правеле „тоа“.

Истото е и обратно, секогаш кога има вакви инциденти од „другата страна“.

Знаете што, драги мои? Младиќот и куглата велат дека со тоа, всушност, и лудаците и насилниците, и нивните апологети од „двете страни“ – признаваат дека се исти!

А штом е така, и за нив важи – нека направат самит на лудаци. Нека се договорат кој е полуд. Потоа нека не известат. Самите, или преку куририте. Нека направат една вест. Оти, тоа дека се исти и дека националистичката чорба подгреана стопати е гола-вода пропаганда, веќе соголена до коска, го знаеме.

Бајати се, и чорбата, и агит-проп оркестарот, и фалшливите националистички песни, на кои можат да се палат само лудаци.

Извор:Цивил Медиа

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...