23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Поради секојдневните тестирања и експерименти, во Америка има недостаток на мајмуни !!!

Поради секојдневните тестирања и експерименти, во Америка има недостаток на мајмуни !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Според американските медиуми, пред да се тестираат потенцијалните вакцини врз луѓе, со претклиничкото истражување се испитува безбедноста и ефективноста на вакцината врз мајмуните. Но, со повеќе од 100 можни вакцини кои моментално се во игра, побарувачката за мајмуни ја надмина понудата.

„Имаме недостиг“, изјави д-р Скип Бом за USA Today, кој е помошник директор задолжен за ветеринарна медицина во Националниот центар за истражување на приматите во Њу Орлеанс.

USA Today наведува дека, како и во многу други аспекти на општеството, пандемијата го истакна постојниот проблем.

РЕКЛАМА

Особено, истражувачките центри на приматите со години се со проблеми поради ограничувањата на увозот на мајмуни од земји како Кина и Индија, но и недостатокот на финансии за одгледување мајмуни во САД.

„Отсекогаш сме биле во состојба каде нашето производство едвај ја задоволува побарувачката за мајмуни што се користат во истражувањата, а кога избувна пандемијата на коронавирус, тоа нè турна уште подолу “, објасни Бом.

Иако групите за заштита на правата на животните се спротивставуваат на употребата на примати во научни експерименти, истражувачите велат дека ваквите практики се клучни за развојот на медицината.

Центарот во Њу Орлеанс на својата веб-страница наведува дека се обидуваат да користат најмал можен број на животни потребни за валидни научни резултати. За жал, во моментов не е можно целосно да се замени употребата на животни со компјутерски модели или мобилни истражувања.

„Реакциите на имунолошкиот систем на мајмунот се многу слични на она што го гледаме кај луѓето и затоа овие експерименти можат да ни дадат многу добри показатели за безбедноста и ефективноста на вакцината“, изјави Џеј Рапапорт, директор на Центарот, за USA Today.

- Реклами -