15.8 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаНеверојатни фотографии од вевчански супер бабички кои на грбот носат дрва

Неверојатни фотографии од вевчански супер бабички кои на грбот носат дрва

На Facebook групата Патувања низ Македонија се објавија неверојатни фотографии од вевчански супер бабички кои на својот грб носат дрва. Фотографиите ги објави корисникот на Facebook кој е потпишан Марко Алмеида, и за само 2 часа се споделени 88 пати, имаат 136 коментари и 2600 лајкови.

Според коментарите, ова е стара традиција за селата околу Струга, каде што жените собираат иверици од дрва за да се топлат во зимата. Додека некои расправаат дека овие жени се социјално загрозени и во финансиски незавидна состојба, па поради тоа собираат дрва; други луѓе викаат дека жените се во сосема стабилна состојба и ова го прават поради традиција и поради физичка активност.

Иако не можеме со сигурност да тврдиме поради кои причини овие женички собираат дрва, фотографиите се фасцинантни.

           

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...