30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Неверојатни фотографии од вевчански супер бабички кои на грбот носат дрва

Неверојатни фотографии од вевчански супер бабички кои на грбот носат дрва

Translate (Eng):[gtranslate]

На Facebook групата Патувања низ Македонија се објавија неверојатни фотографии од вевчански супер бабички кои на својот грб носат дрва. Фотографиите ги објави корисникот на Facebook кој е потпишан Марко Алмеида, и за само 2 часа се споделени 88 пати, имаат 136 коментари и 2600 лајкови.

Според коментарите, ова е стара традиција за селата околу Струга, каде што жените собираат иверици од дрва за да се топлат во зимата. Додека некои расправаат дека овие жени се социјално загрозени и во финансиски незавидна состојба, па поради тоа собираат дрва; други луѓе викаат дека жените се во сосема стабилна состојба и ова го прават поради традиција и поради физичка активност.

Иако не можеме со сигурност да тврдиме поради кои причини овие женички собираат дрва, фотографиите се фасцинантни.

РЕКЛАМА

           

- Реклами -