9.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДоскорешниот градоначалник на Гевгелија стана директор на коцкарници

Доскорешниот градоначалник на Гевгелија стана директор на коцкарници

Сашо Поцков, кој до 2021 беше градоначалник на Гевгелија, стана директор на две коцкарници на Монополи Консалтинг, компанија која се занимава со игри на среќа од истиот град.

Монополи Консалтинг е компанија формирана во октомрви 2019, а Поцков, инаку магистер по економски науки, сега е управител на двете подружници на местото на Марјан Николовски.

Двете подружници на Монополи Консалтинг се со дејност „коцкање и обложување“ и се на адреса во Сретеново, Стар Дојран, и во Боговиње.

Од она што може да се пребара кај Министерството за финансии, друштвото добило лиценца за автомат клуб во Боговиње во февруари годинава. Лиценцата е во траење од шест години за што треба да се уплати надоместок од 78.750 евра.

Во информацијата за издадената лиценца од Министерството за финансии, може да се прочита дека друштвото на крајот од минатата година ума уплатено основна главнина од 2.544.688 евра.

 

На крајот од 2021 на последните локални избори кандидатото на ВМРО-ДПМНЕ, Андон Сарамандов, го победи Поцков какко тогашен актуелен градоначалник на Гевгелија со околу 2.500 гласови разлика во вториот круг.

 

 

Поцков од 2014 до 2017 во два мандати бил пратеник во Собранието.

Фактор.Мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...