21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Свет По девет месеци во кинескиот град Вухан слета првиот меѓународен авион.

По девет месеци во кинескиот град Вухан слета првиот меѓународен авион.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во кинескиот град Вухан, местото каде првпат се појави коронавирусот во декември 2019 година, слета првиот авион на меѓународен лет од јануари, кога аеродромот беше затворен.

Станува збор за јужнокорејската нискобуџетна авиокомпанија Т-Веј, чиј авион слета со 60 патници кои мора да покажат негативенПЦР – тест, објави кинеската државна телевизија.

Според кинеските медиуми, патниците носеле маски, а полицијата со заштитни комбинезони и визири ги проверувале пасошите.

РЕКЛАМА
- Реклами -