5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветМртов кандидат победи на меѓуизборите во Пенсилванија- Демократите се заблагодарија за неговиот...

Мртов кандидат победи на меѓуизборите во Пенсилванија- Демократите се заблагодарија за неговиот реизбор

Локалниот застапник во Пенсилванија повторно е избран со големо мнозинство на гласови, покажуваат привремените податоци што ги објавија тамошните медиуми, иако починал минатиот месец од рецидиви на рак.

Демократот Тони ДеЛука почина на возраст од 85 години на 9 октомври од лимфом и тогаш беше предоцна за промена на гласачките ливчиња.

Тој цели 20 години го застапуваше 32-от округ на Пенсилванија, во предградието Питсбург, во долниот дом на таа сојузна држава. На актуелните меѓуизбори во САД, тој е избран со 86 отсто гласови по пребројување на 98 отсто од гласачките ливчиња.

По таквата одлука на гласачите, изборите ќе мора да се повторат.

„Ожалостени сме од загубата на застапникот Тони ДеЛука, но и горди поради тоа што бирачите ја покажаа својата доверба во него и посветеност на демократските вредности со негова постхумен реизбор“, твитна членството на Демократската партија во Пенсилванија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...