17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПрвата мумија што доби пасош после 3.000 години од смртта e Фараонот...

Првата мумија што доби пасош после 3.000 години од смртта e Фараонот Рамзес Втори. (ВИДЕО)

Фараонот Рамзес Втори, освен како египетски владетел, ќе остане запаметен како првата мумија која добила пасош, и тоа речиси 3 000 години по смртта.

Во 1976 година, поради пренесување во Франција, мумијата на фараонот мораше да има пасош бидејќи без тој документ неговите останки не можат да го напуштат Египет.

Египетските власти бараат секој што ќе ја напушти земјата, жив или мртов, да има соодветни документи.

Во делот каде што треба да се наведе професијата пишува починат крал, а на аеродромот во Париз, Рамзес го пречекале со највисоки воени и државни почести, какви што му прилегаат на еден крал.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...