16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВело Марковски, нов член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев не е...

Вело Марковски, нов член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев не е повеќе генерален секретар

Игор Јанушев, еден од најблиските соработници на Христијан Мицкоски повеќе нема да биде генерален Секретар на партијата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека Јанушев се повелкува од лични причини. Сепак, Јанушев останува член на ИК.Во новиот извршен Комитет коишто Мицкоски го промовираше најголемо изнендадување е инфектологот Вело Марковски.

Во највисокото партиско тело делува Гордна Димитриевска-Кочовска, Стефан Андонов, Рашела Мизрахи, Драган Ковачки, Марија Андоновска, а меѓу повратниците се и Антонио Милошоски и Владимир Ѓорчев, но не и Илија Димовски.

Александар Николовски и Владо Мисајловски остануваат во ИК како и Коце Терајановски, Трајко Славевски и Дафина Стојановска, како и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието Никола Мицевски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...