20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Ферди Јашар: Еве ви го резултатот на македонското здравство, овде почива родилката...

Ферди Јашар: Еве ви го резултатот на македонското здравство, овде почива родилката која остави позади себе малолетни дечиња.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ферди Јашар девер на родилката која што почина вчеравечер на ГАК својата тага и револт ја изрази на социјалните мрежи. Ферди остави и свој телефонски број да се слушне со министерот бидеќи како што кажува тој убаво е да се слушне и другата страна, а не само медицинските лица да излезат со изјава пред медиумите…

Од клиниката објаснуваат дека жената дошла во 36 недела од бременоста или во осмиот месец. Првиот преглед покажал можни проблеми со бебето по што и рекле да излезе да се напие течност и повторно да се врати на преглед ЦТГ. Од гинекологија објаснуваат дека на жената и рекле да седи надвор поради корона вирусот и кога ја побарале таа не била пред болницата за да се врати по еден час со обилно крварење.

Докторите објаснуваат дека жената пријавила дека имала четири деца и неколку абортуси кои може да биле и причина за одредени компликации во бременоста, а според кажувањата на докторите и оваа бременост не била контролирана

РЕКЛАМА

Сопругот на починатата родилка Седат Јашар вели дека сопругата по првиот преглед му пренела дека и рекле да одат дома, па да се вратат назад. Тој за канал 5 раскажува дека само што стигнале до Шуто Оризари таа почнала да крвари и веднаш се вратиле назад, каде била примена во болница.. на Јашар му соопштиле дека бебето е мртво, а жената имала компликации од крварењето. Итно ја извадиле матката, но поради големото крварење таа починала ден по раѓањето кој бил извршен со царски рез.Нема достапен опис

Јашар вели дека најголем проблем во Шуто Оризари е што нема матичен гинеколог, неговата сопруга била прв пат во петиот месец во бременоста на приватен гинеколог,а матичниот е во општина Чаир и признава дека поради ова не одела на редовни контроли. Во оваа општина повторно се јавува стариот проблем една година нема гинеколог во амбулантата.

Од Клиниката за гинекологија и акушерство објаснија дека ќе има комисија која ќе ГО разгледа целиот случај со жената. Обдукција не телото ќе нема, зошто на инсистирање и барање на семејството телото на починатата било земено.

Во продолжение ви го прикажуваме во целост статусот на Ферди кој својата така и револот го сподели јавно со сите….

- Реклами -