17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКазните за неносење маска ќе бидат зголемени во Македонија?!!!

Казните за неносење маска ќе бидат зголемени во Македонија?!!!

Можно е зголемување на казните за неносење заштитни маски – одлука се уште нема и колку тие би биле високи, но Владата ја разгледува ваквата опција.

По 20 евра од први мај досега се казнети повеќе од 60 илјади граѓани, најмногу во Скопје 17.500. Тие што не ги плаќаат изречените казни ќе треба поминат судска процедура, но кога останува неизвесно. Министерот за внатрешни работи Спасовски очекува наскоро во Собрание да се донесат законите кои треба да се усогласат со Законот за прекршоци.

Спасови вели дека освен за несовесните граѓани кои не носат маски во затворен простор и таму каде што има гужва, полицијата прави и зајакнати контроли за сообраќајни прекршоци. Тоа што премиерот Заев и министрите Николовски и Филипче добија казни од по 50 евра зашто на мотор не носеа кациги, Спасовски вели се испраќа порака дека сите се еднакви пред законот.

Меѓудругото, Спасовски информираше за постапката на новите пасоши. Рече дека МВР работи на проектот и најави дека најверојатно на почетокот на следната година на нив ќе стои придавката “Северна”, а дотогаш нема да има проблеми со користење на постоечките патни исправи и обрасци.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...