15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКаракачанов  лут, нема Европа – Договорот со Грција беше полош а сега...

Каракачанов  лут, нема Европа – Договорот со Грција беше полош а сега не сакате да го прифатите нашиот кој е со многу јасни услови

Каракачанов  лут– Договорот со Грција беше полош а сега не сакате да го прифатите нашиот кој е со многу јасни услови

Во изјава за ТВ Европа, како што пренесува БГНЕС, Каракачанов рекол дека „тука сѐ е јасно” и потсетил дека поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров за три години не направил ништо за подобрување на меѓусебните односи.

„Бугарија треба да се спротивстави на првата меѓувладина конференција, ако држи до националните и европските интереси. Пред неколку дена копретседателот на Заедничката комисија, Драги Ѓоргиев имаше остро однесување. Тие луѓе немаат никаква намера да водат искрен дијалог со Бугарија. Сметаат дека може да ги замачкаат работите. Си вообразуваат дека некој во Брисел или во светот ќе ја притисне Бугарија и ние ќе потклекнеме. Очигледно не разбрале како е во РУ и како функционира. Имаа три години да се преиспитаат”, изјавил Каракачанов.

Според него, Договорот на РСМ со Грција бил многу посуров, а во Договорот за пријателство и добрососедство со Бугарија е напишано што треба да направи секоја од страните.

Но, РСМ не го почитува тој договор. И затоа лани во октомври дојде до Рамковната позиција на бугарските власти. Тогаш светна сијаличката, за да се сетат во Скопје дека нема напредок, дека тие прават само имитација”, вели Каракачанов.

Во однос на меморандумот од Бугарија до ЕУ, тој додава дека во оваа фаза не гледа некоја желба за заобиколување на документот и дека Бугарија нема да се спротивстави, туку ќе каже дека не е дојдено време за утврдување на датумот за првата меѓувладина конференција.

„Кога некој не е спремен за прво одделение, има предучилишна подготовка. Во моментов говорам во име на Владата”, додал Каракачанов, кој е убеден дека во Парламентот нема да има промена во однос на РСМ .

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...