15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Мурињо со замерка за головите на стадионот во Скопје, тие биле пониски...

Мурињо со замерка за головите на стадионот во Скопје, тие биле пониски за неколку сантиметри !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Големата Арена во Скопје се прослави со помал гол. Светски популарниот тренер Жозе Мурињо се пожали и објави слика на Твитер пред почетокот на натпреварот со Шкендија во рамки на квалификациите во Лига Европа. Мечот се најде во фокусот на светската спортска јавност откако „специјалниот “ како што го нарекуваат Мурињо твитна.

„Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок. “

Ова го забележал голманот на Тотенхем и реагирал кај својот тренер. Го повикале делегатот кој веднаш извршил мерење.

РЕКЛАМА

Мурињо беше незадоволен и од теренот и тоа не го криеше во изјавата по одиграниот меч во кој победија со 3 спрема 1.

Според информации на Сител, најпрво реагирале дека стативата е пониска за 10 сантиметри па 5, но по мерењето се утврдило дека фалат 2-3 цм. Забелешката била дадена пред загревањето па на Градски стигна нова конструкција.

Според директорот на Арената Тодор Проески , пред секој ваков натпревар делегат од УЕФА прави проверка на сите технички работи и тој дава зелено светло. Во неформален разговор за Сител на шега вели твитот си го направи своето, затоа и го нарекуваат „специјалноиот“ секогаш се издвојува од другите.

„Димензиите на рамките на головите беа во рамки на УЕФА правилата, односно делегатот на УЕФА и судиите констатираа дека се во рамки на дозволеното отстапување. По реакцијата на тренерот на Тотенхем, во интерес на натпреварот , висината на двата гола веднаш беше минимално корегирана“, велат од претпријатието.

Од ФК Шкендија официјална реакција нема. За Сител велат ние го закупуваме теренот, плаќаме и добро е што веднаш го сменија голот.

Поради подготовка на теренот за следниот важен натпревар помеѓу Македонија и Косово надлежните не ни дозолија снимање, но аматерското видео можеше да се забележи дека на теренот фалеше една статива. На квалитетот на тревникот забелешка имаа и неколку македонски репрезентативци кои по дуелот со Ерменија на почетокот од месецов, порачаа ако треба да играат на ваков терен подобро да бараат нов стадион.

 

- Реклами -