19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКога ни изгоре куќата општината се пофали на телевизија дека ќе ни...

Кога ни изгоре куќата општината се пофали на телевизија дека ќе ни помогне, а сега никаде ги нема !!

Во оваа куќа живеело 11-членото семејство Рамадани од Шипковица до пред една година. Пожарот ги остави без покрив над главата, па во тој период живееја под кирија. Арбен Рамадани, единствениот вработен од ова семејство вели дека Општина Тетово ветила помош од 250 илјади денари, но по една помината година, освен решението, тие не добиле ни еден денар.

„Да, донесена е одлука за парите, но ништо од парите. Одам во општината веќе една година, но тие ми велат ќе видиме, ќе се среди, но нема никаква помош од општината. Под кирија сме откако изгоре куќата. Немаме помош од никого, се соочуваме со сиромаштија, се обидуваме да ја платиме киријата. Искрено, само душата ми знае како се снаоѓам кога ќе дојде месецот да ја платам киријата, водата и струјата. Ништо не останува за децата и семејството“, изјави Арбен Рамадани, Член на семејството.

Единствената помош што семејството ја добило е од пријателите, вели сопственикот на куќата, Зулфи Рамадани.

„Оттогаш живеам под кирија. Киријата не стига, плаќам 150 евра месечно, плаќам и струја, вода, не знам што да кажам, пријателите малку ни помогнаа, не знам што да кажам“, рече Зулфи Рамадани Сопственик.

Од општина Тетово не објаснуваат зошто доцнат со помошта, само ни рекоа дека наскоро семејството ќе ги добиело парите, пишува за Алсат.

Башким Сулејмани

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...