4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаОвчар исчезна во Новаци-ЦУК сеуште трага по него, но условите се отежнати...

Овчар исчезна во Новаци-ЦУК сеуште трага по него, но условите се отежнати поради снежното време.

Полицијата од Новаци денеска извести за исчезнато лице (родено 1945 год.) во месноста Лешница, с.Градешница, во рамките на општина Новаци. Според неговиот син кој вчера го пријавил случајот, во 15:00 часот неговиот татко се изгубил на патот до неговото трло со овци.

„За настанот од страна на РЦУК Битола се известени ДЗС Битола, ЕЛС Новаци, Горската служба за спасување во Битола и Раководителот на РЦУК Битола“, објави Центарот за управување со кризи.

Утрово во 07,30 ч. потрагата по исчезнатото лице е прекината заради лошите временски услови на теренот и неможноста за трагање (силен ветар, многу ниски температури и намети од снег). Екипите на ДЗС Битола (2 возила со 8 лица) и ПС Новаци (2 полицајци) се повлечени.

Изгубеното лице сеуште не е пронајдено, брифираат од ЦУК.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...