13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаUncategorized @mkДимитров: Подобро по 2.000 денари да им даваме на сиромашните, отколку да...

Димитров: Подобро по 2.000 денари да им даваме на сиромашните, отколку да се замрзнува цената на лебот

Не може Владата да ги замрзне сите цени и да ги држи неограничено долго, ние сепак сме општество во кое владее пазарот, за одреден краток период за да се надминат некои проблеми е ок, но не може тоа вечно да трае, изјави претседателот на Организацијата на работодавачи, Ангел Димитров, во вечерашната дебата на 24 Анализа.

-Некој ќе праша: ја намаливте цената на лебот, но не лековите, а што со струјата.. Ако така тргнеме ќе се вратиме во социјализам. Државата не може се да контролира. На краток рок ова е добро решение, но на долг рок за Владата е побезбелно решение да им исплати по 2.000 денари на загрозените категории на граѓани, оние со најниски примања и социјалните случаи, тоа помалку ќе ја кошта отколку вака да се расправа со цело стопанство – рече Димитров.
Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...