19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветШарпланинска Лешница како дел од Албанија: Провокација на Еди Рама, ќе реагира...

Шарпланинска Лешница како дел од Албанија: Провокација на Еди Рама, ќе реагира ли македонската Влада?

Премиерот на Албанија, Еди Рама објави фотографија од прекрасниот регион Лешница на Шар Планина и предизвика лавина на реакции кај граѓаните.

Рама во описот на фотографијата од водопадите на шарпланинската Кривошијска река во лешничкиот регион напиша: „Прекрасната Албанија. Кањонот на Лешница“.

По ваквата провокативна објава на албанскиот премиер во која „присвои“ македонска територија која всушност не граничи ниту со Албанија, туку Косово, следуваа низа на реакции на социјалните мрежи, но засега нема никаква реакција од страна на македонската Влада.

tocka.mk

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...