17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарскиот Парламент едногласно изгласа: Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата е...

Бугарскиот Парламент едногласно изгласа: Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата е бугарска !!!!

Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во
прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од ВМРОБНД на вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, која е дел од
Владата на Бојко Борисов, за преименување празникот 24 Мај од „Ден на бугарската
просвета и култура и на словенското писмо“ во „Ден на бугарската литература,
образование и култура“.

миа.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...