23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Бугарскиот Парламент едногласно изгласа: Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата е...

Бугарскиот Парламент едногласно изгласа: Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата е бугарска !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во
прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од ВМРОБНД на вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, која е дел од
Владата на Бојко Борисов, за преименување празникот 24 Мај од „Ден на бугарската
просвета и култура и на словенското писмо“ во „Ден на бугарската литература,
образование и култура“.

миа.мк

РЕКЛАМА
- Реклами -