16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНишто од судењето против Али Ахмети и Груевски, аудио бомбите нема да...

Ништо од судењето против Али Ахмети и Груевски, аудио бомбите нема да важат како доказ според новиот закон !!!

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој е осомничен со поранешниот негов коалициски партнер Никола Груевски дека незаконски го прекинале почнатиот попис во 2011 година, утринава рано се појавил во поранешното СЈО да даде исказ. Но, според она што беше кажано пред две години кога беше отворена истрагата, дека нема сведоци против двајцата, туку дека се фатени во кривичното дело како се договараат во прислушуван телефонски разговор, нема многу изгледи за позитивен исход на оваа истрага.

Со новиот Закон за јавно обвинителство, кој стапи на сила на 1 јули годинава, бомбите веќе не важат како доказ. Со тоа, нема да важи како доказ ни овој телефонски разговор, во кој Груевски и Ахмети се договараат да го прекинат пописот, поради неповолни податоци од теренот и сиромаштијата што довело до големо иселување на работната сила во странство. Тие се договараат да излажат дека пописот се прекинува поради некадарноста на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика.

Двајцата се осомничени дека го пропаднале пописот, со што, според истрагата, на буџетот му нанеле штета од над 175 милиони денари. Бидејќи според нашите сознанија ќе нема постапка, штетата на буџетот ќе нема и кој да ја плати.

С. К. ДЕЛЕВСКА

САКАМДАКАЖАМ.МК

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...