16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСеверна Македонија ќе се снадбува со Гас од Грција?!!

Северна Македонија ќе се снадбува со Гас од Грција?!!

Добро е што Македонија добива уште еден извор од кој ќе се снабдува со гас. Ескпертите велат дека освен рускиот гас кој сега стига во земјава преку Бугарија, со приклучувањето во прокетот Александропулос земјава си обезбедува колични од поевтин и поеколошки енергенс. Во Александропулос ќе се гради пловечка платформа во која гасот со бродови цистерни ќе стига во течна форма.

Приклучувањето кон овој проект ќе овозможи земјава да стане и енергетски коридор преку кој гасот од Грција ќе стига до другите земји. Но за експертите, најклучно е прашањето кога стопанството и граѓаните во земјава ќе можат да го користат гасот. Според Димитров иако веќе четири години има готови проекти за приклучување на скопски средни училишта тоа не е направено. Изградбата на магистралниот гасовод е во тек, но се уште многу далеку од изградба на мрежа која гасот ќе го донесе до потрошувачите.

Приклучокот кон Грција земјава ќе ја чини 55 милиони евра, а 13 милиони неповратни средства се веќе обезбедени од европски фондови. Во овој проект 20% учество ќе има и Бугарија.

сител тв

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...