19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаДо вчера во Охрид немаше игла каде да се фрли, сега комисијата...

До вчера во Охрид немаше игла каде да се фрли, сега комисијата размислува за нови рестриктивни мерки??!!!

До пред неколку месеци низ туристичките места немаше игла каде да се фрли, се одвиваваа работите во најнормален ред и покрај тоа што не се почитуваа мерките на држење растојание носење заштитна маска и.т.н бројот на заболени повторно беше од 140 до 170 во еден ден. Сега кога се почитуваат сите мерки и секој носи маска комисијата сака да воведе нови рестриктивни мерки за продолжениот викенд што не очекува??!!

Анализата на епидемиолошката состојба ќе покаже дали Комисијата за заразни болести во понеделник ќе даде препорака до Владата за одредени рестрикции. Епидемиолози преку анкетните прашалници на случаите со Ковид 19 утврдуваат дали има кластери и колку свадбите, веселбите, журките и крштевките се причина за над 200 случаи во едно деноноќие.

 

Здравствените власти демантираат дека засега е донесена некаква одлука, но доколку резултатите од анализите се неповолни тогаш според информации на Сител наредната недела Комисијата најверојатно ќе препорача угостителските објекти да работат до 22 часот, да има преполовување на бројот на патници во јавниот превоз и во одредени установи работниот процес да биде организиран со работење во групи. Во Скопје каде последните денови има и најмногу новозаразени, од Центарот за јавно здравје велат дека освен една фамилија со 5 лица кои имаат Ковид 19, останатите се поединечни регистрирани случаи во речиси сите општини а доминираат во Аеродром и Центар. Ригорозни мерки засега нема да има а тоа го потврди и министерот Филипче по синоќешната посета во Кочани.

-Карантин нема да има бидејќи тоа е контрапродуктивно и се покажа дека кога и да имавме вакви мерки по нивното укинување доаѓа до зголемување на бројот на случаи, изјави Венко Филипче, министер за здравство.

Од министерството за здравство денеска побараа разбирање и почитување на мерките и од учениците поради сериозната епидемиолошка состојба. За здравствените власти најавите за бојкот на он лајн наставата и непочитување на протоколите е недозволиво и го отежнуваат процесот за справување со корона кризата.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...