23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Трамп со хеликоптер е пренесен во болница.

Трамп со хеликоптер е пренесен во болница.

Translate (Eng):[gtranslate]

Портпаролката на Белата куќа Кејли Мекнени информираше дека претседателот на САД Доналд Трамп е префрлен во воената болница „Волтер Рид“ во Бетазди, во Мериленд, од претпазливост и оти таму ќе престојува неколку дена.

На снимките од заминувањето на Трамп во болница се гледа дека тој е во добро расположение, иако со бавен од, во костум, со маска и со рака ги поздрави новинарите пред да влезе во хеликоптерот со кој беше пренесен во болница.

Мекнени прецизираше дека по препорака на лекарите и здравствените експерти препорачале тој да работи од претседателските канцеларии во болницата Волтер Рид. Медицински експерт за Си Ен Ен рече дека возраста на Трамп (74) и прекумерните килограми го зголемуваат ризикот од хоспитализација при ковид-19.

РЕКЛАМА

Функционер од Белата куќа потврди дека Трамп ќе ги извршува своите должности од специјалниот апартман во воената болница и не му ги пренел надлежностите на потепретседателот Мајк Пенс.

Според протоколот за континуитет на влада во случај претседателот да е оневозможен да ги извршува своите должности, надлежностите ги презема потпретседателот, а доколку не може ни тој, тогаш претседателот на Претставничкиот дом, или во случајов демократката Ненси Пелоси.

Што се однесува на досегашниот третман за ковид-19, американскиот претседател Доналд Трамп доби ветувачки, но експериментален лек кој сè уште е во фаза на клинички испитувања, соопшти Белата куќа.

Трамп се огласи на Твитер откако беше хоспитализиран поради ковид-19.

„Мислам дека оди на добро! Ви благодарам на сите! Ве сакам”, напиша Трамп.

- Реклами -