30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Вулин: Ќе продолжам Албанците јавно да ги нарекувам „шиптари“

Вулин: Ќе продолжам Албанците јавно да ги нарекувам „шиптари“

Translate (Eng):[gtranslate]

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин денес изјави дека ќе продолжи Албанците во јавност да ги нарекува „шиптари“, иако министерката за надворешни работи на Косово, Мелиза Харадинај Стубе, упати реакција до меѓународната заедница.

Вулин додаде дека меѓународната заедница не треба да пропушти да ги осуди злосторствата на ОВК и да побара правда за убиените српски деца, протерани Срби и изгорени манастири.

Харадинај Штубле изјавите на српскиот министер за одбрана ги оцени како неприфатливи и побара од меѓународната заедница да не молчи.

РЕКЛАМА

– Како што се нарекуваат себеси, така и јас ќе ги нарекувам, кога ќе го тргнат зборот „ши..ар“ од нивниот јазик, ќе ги нарекувам како што се нарекуваат себеси. И до тогаш ќе ги почитувам нивните обичаи и јазик и со почит ќе им се обраќам на „шип…ите“, како што самите се нарекуваат „ши…ри “, рече министерот за одбрана.

- Реклами -