18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветВулин: Ќе продолжам Албанците јавно да ги нарекувам „шиптари“

Вулин: Ќе продолжам Албанците јавно да ги нарекувам „шиптари“

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин денес изјави дека ќе продолжи Албанците во јавност да ги нарекува „шиптари“, иако министерката за надворешни работи на Косово, Мелиза Харадинај Стубе, упати реакција до меѓународната заедница.

Вулин додаде дека меѓународната заедница не треба да пропушти да ги осуди злосторствата на ОВК и да побара правда за убиените српски деца, протерани Срби и изгорени манастири.

Харадинај Штубле изјавите на српскиот министер за одбрана ги оцени како неприфатливи и побара од меѓународната заедница да не молчи.

– Како што се нарекуваат себеси, така и јас ќе ги нарекувам, кога ќе го тргнат зборот „ши..ар“ од нивниот јазик, ќе ги нарекувам како што се нарекуваат себеси. И до тогаш ќе ги почитувам нивните обичаи и јазик и со почит ќе им се обраќам на „шип…ите“, како што самите се нарекуваат „ши…ри “, рече министерот за одбрана.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...