22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаЗабаваГо знаете ли значењето на амајлијата наречена „окото на Фатима“

Го знаете ли значењето на амајлијата наречена „окото на Фатима“

Во повеќето религии во светот, постојат поголем број на уникатни амајлии за кои верниците сметаат дека имаат позитивни својства и можат да го спасат сопственикот од многу неволји и несреќи.

Најпозната од антиката е шармот на окото на Фатима (или Назар) – претставена во форма на стаклено сино зрно со јаболко и црна точка – исто како вистинско око.

Со помош на многу турски семејства, античките амајлии на „окот на Фатима“, наследени од нивните предци, преживеале до ден-денес, па истото како амајлија се прифати и прошири низ целиот свет.

Окото на Фатима е од рачно направено стакло и иако најчесто е во сина боја, може да се најде и во бела и во црна, некогаш дури и во златна. Во суштина, тоа е еквивалент на христијанскиот крст, а служи за заштита на носителот од очи кои урочуваат.

Често окото на Фатима се поставува во близина на вратата од домот, за да го процени секој посетител, додека мајките пак, често го стават и покрај креветот на бебето за да го штити од зли погледи.

Се верува дека окото на Фатима може да растера негативни вибрации од носителот на амајлијата, и тоа поради составот затоа што е направено од стакло, бакар, грозје, вода и сол.

Окото на Фатима може да пукне, а се верува дека тоа се случува кога имаме особено тешка работа. Во тие случаи треба да се замени за да работи под полно дејство.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...