20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветПриближно десет проценти од светската популација веќе била заразена со коронавирус, изјави...

Приближно десет проценти од светската популација веќе била заразена со коронавирус, изјави експерт на Светската здравствена организација (СЗО).

Приближно десет проценти од светската популација веќе била заразена со коронавирус, изјави експерт на Светската здравствена организација (СЗО).

 

Мајк Рајан, раководител на одделот за кризни ситуации на СЗО, изјави дека пандемијата се забрзува во делови на југоисточна Азија, и дека бројот на случаи и смртни случаи расте во делови на Европа и регионот на источен Медитеран.

„Нашите најдобри проценки во моментов ни покажуваат дека околу 10 проценти од светската популација веќе била заразена со овој вирус“, објави Рајан.

Тој предупреди дека 90 проценти од светската популација сè уште е изложена на ризик да го фати ковид-19.

Говорејќи на состанокот на 34-члениот извршен одбор на СЗО, фокусиран на ковид-19 во понеделникот, д-р Рајан рече дека бројките варираат од урбани до рурални средини и меѓу различни групи, но тоа на крајот значи дека „огромното мнозинство од светот е изложено на ризик“.

Тој рече дека пандемијата ќе продолжи да се развива, но дека постојат алатки за да се сузбие трансмисијата и да се спасат животи.

„Се приближуваме до тежок период. Болеста сè уште се шири“, додаде тој.

СЗО исто така објави дека избрала експерти за меѓународна мисија во Кина за откривање на потеклото на вирусот, но тие допрва треба да бидат прифатени од кинеските власти.

мкд.мк

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...