16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаСветТурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган: Ерусалим е наш град !!!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган: Ерусалим е наш град !!!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во своето обраќање во турскиот Парламент одржа говор за Ерусалим и за Палестинците, во кој рече дека „Ерусалим е наш град“.

Ердоган се повика на владеењето на Османлиите со Ерусалим, кое траело, како што кажа турскиот претседател – полни 400 години, од 1517 до 1917 година. Оттаму, како што рече тој, не треба да се бараат други причини за грижата на Анкара за Палестинците денеска.

Тој додаде дека ѕидините на Ерусалим, кои се уште стојат, како и куполата на карпата во стариот град, биле обновени од султанот Сулејман Величествениот, кој владеел со Отоманската Импереија од 1520 до 1556 година.

„Прашањето на Ерусалим не е обичен геополитички проблем за нас. Најпрво Стариот град, срцето на Ерусалим, го изградил Сулејман Величествениот и нашите предци покажале почит и високо го ценеле тој град,“ наведе Ердоган во говорот пред пратениците.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...