12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветБиблија му го спаси животот на верник во бомбардираната ерменска црква

Библија му го спаси животот на верник во бомбардираната ерменска црква

Еден верник имал неверојатна среќа за време на гранатирањето на црквата на Исус Спасителот во Нагорно-Карабах. Имено, верникот бил спасен од Библијата во која се забил шрапнел кој речиси сигурно ќе бил фатален по него.

Младиот Ерменец бил во црквата која се најде на мета на азербејџанската армија и во рацете држел Библија во која се забил шрапнелот на гранатата.

На социјалните мрежи се појавија и фотографии од Ерменецот кој моментално се опоравува во болница, како и фотографии од Светото писмо на кои се гледа како е забиен шрапнелот.

Да потсетиме, црквата на Исус Спасителот речиси беше целосно уништена во гранатирањето на азербејџанските сили. Станува збор за светско културно наследство, а била изградена во периодот од 1868-ма до 1887-ма година.

Црквата е седиште на епархијата на Нагорно-Карабах при Ерменската православна црква и досега им одолеваше на сите конфликти помеѓу Ерменија и Азербејџан во изминатите три децении.

За среќа иако црквата претрпе сериозна штета, ниту една од иконите и мозаиците не биле оштетени.

Инаку, Ерменците се најстариот христијански народ на светот. Кралството на Ерменија го усвоило Христијанството како службена религија уште во четвртиот век. Со текот на годините, големото кралство на Ерменија се намалувало, а на неговото место доаѓале големите царства – Отоманското и Персиското.

За време на Првата светска војна, над Ерменците е спроведен систематски геноцид од страна на Османлиското царство, а интересно е тоа што денес Турција е директен поддржувач на агресијата на Азербејџан врз етничките ерменци во Нагорно-Карабах.

Извор Точка.мк

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...