17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаДр Стојанов – За кревети некако  ќе најдеме ама од  каде да...

Др Стојанов – За кревети некако  ќе најдеме ама од  каде да најдеме сестри и доктори?

Не е толку проблем што имаме над 300 нови случаи дневно, туку проблем ќе биде ако се наполнат болниците, предупредува директорот на Центар за јавно здравје Скопје д-р Александар Стојанов, откако вчера беа регистрирани 364 новозаболени од ковид-19, а завчера имаше 317.

„Епидемиолошката состојба е лоша, ама не е толку трагична. Не е проблем што се над 300, проблем ќе биде кога ќе се наполнат болниците. Младите кои се заразуваат одат дома, се мешаат со родители, роднини, пријатели, баби и дедовци, каде ќе ги лечиме нив, кој ќе ги лечи? Еве и монтажни болници ќе направиме, ако треба и шатори ќе дигнеме и бараки ќе оспособиме. Ќе најдеме кревети, апарати, лекови, ама лекари и сестри кај ќе најдеме?“, вели епидемиологот Стојанов.

На Стојанов не му е јасен отпорот на дел од граѓаните против мерките за заштита од коронавирусот.

„Србија ја ограничи работата на кафаните до 23 часот, Брисел целосно ги затвори, Берлин прв пат во 70 години се откажа од ноќен живот, после 23 часот ништо не работи, а кај нас не можело да се живеа ако не се пее и се игра гушнати со гласна музика, па се протестира. И пак ќе кажам, не е проблем ни кафана, ни школо, ни градинка, ни отворени граници. Проблем е непочитувањето на мерките – маски, дистанца и миење раце. Еве речиси во цела Европа границите се отворени во Шенген зоната, а баш тие во Шенген што се затворија, како Унгарија и Словенија, имаат големи бројки. Зошто? Затоа што не се почитуваат мерките“, вели Стојанов.

АКО ПРОДОЛЖИМЕ ДА СЕ ГЛУПИРАМЕ, ПАК ЌЕ ГИ ПРЕПОЛНИМЕ БОЛНИЦИТЕ И ЌЕ ПЛАЧЕМЕ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЛЕКАР, ПРЕДУПРЕДУВА ЕПИДЕМИОЛОГОТ АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ ОД ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

жНа вчерашната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче кажа дека веќе нема место за нови пациенти со ковид-19 на инфективните одделенија во болниците во Прилеп, Струмица, Велес и во Куманово. Филипче рече дека на сите инфективни одделенија во државата хоспитализирани се 414 лица сомнителни и позитивни на ковид-19 и ова е најголем број на хоспитализација од крајот на јули .

Како што кажа тој, на Инфективна клиника во Скопје има околу 20-тина празни места, а спремна да прими пациенти е и монтажната болница каде што има 72 кревети. Во Градската општа болница „8 Септември“ има 40 пациенти.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...