19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Центар: Докторите и медицинските сестри од Инфективна биле уморни од работа,...

Во Центар: Докторите и медицинските сестри од Инфективна биле уморни од работа, ќе оделе во приватна болница, зараем таму ќе седат и одмараат???

Ние полека стануваме мешавина на американскиот модел и на шведскиот модел. И тоа може да биде најголем проблем во наредниот период.

Во Америка каде има најмногу заразени и умрени од ковид-19 пандемијата покажа дека системот на јавно здравство не функционира, но затоа имаат врвни клиники кои можат да излечат пациент од ковид-19 за два дена, како во случајот со Претседателот Доналд Трамп.

Што ќе рече тој што има пари ќе има врвна здравствена услуга, а тој што нема пари ќе треба да има добар имунитет за да нема посериозни компликации.

Нешто слично сега се случува кај нас. Група од инфектолози и медицински сестри ги напуштаат државните клиники и се вработуваат во богатите приватни болници.

И тоа доаѓа во услови кога Македонија како да спроведува некоја варијанта на мек шведски модел. Да нема претерани рестрикции, а државното здравство сепак да може да се справи со наглиот скок на бројот на заразени.

Но мешавина на американски и шведски модел може да биде катастрофа за Македонија. Не може да се слабее државното на сметка на приватното здравство, и тоа во услови на галопирачка пандемија, а вие да спроведувате шведски модел. Тоа ќе доведе до колапс на јавното здравство.

Затоа денес Македонија се соочува со трансфери на доктори и медицински персонал кои седум месеци се справуваа со ковид-19.

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека група доктори изморени од борбата со Ковид-19 си одат или најавуваат заминување од државната клиника. Филипче рече дека на нивно место доаѓаат нивни колеги.

Три медицински сестри и инфектолог од Инфективната клиника во Скопје, дале отказ и ќе работат во приватна болница, изјави денес Венко Филипче. Според него отказ најавила и шефицата на ковид-центарот во болницата 8 септември, Патриција Каламарас. Филипче вели дека дел од нив заминуваат бидејќи се преморени, а дел имаат лични причини или подобри финансиски понуди.

Нога пуштија, главната медицинска сестра на Инфективната клиника и уште две медицински сестри од истата клиника. Тие ковертираа откази на крајот од септември, а министерот ги покани на состанок во неговиот кабинет со намера да ги убеди да останат.

И сето ова се случува во услови на пандемија која се јавува еднаш на сто години, докторите и сестрите за ковид-19 биле изморени и ќе заминеле во приватни болници: Што ќе прават таму-ќе одмараат или ќе работат!?

Државата инвестирала во нив и кога државата се соочува со пандемија тие место да лекуваат граѓани на Македонија кои немаат пари да се лекуваат во скапи приватни болници, ќе лекуваат богати Македонци и Косовари во Систина или во некоја друга приватна болница!?

Извор: ВоЦентар

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...