19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗахариева: Сега треба РС Македонија да ја признае историската реалност за нејзиниот...

Захариева: Сега треба РС Македонија да ја признае историската реалност за нејзиниот нов идентитет и јазик

Бугарија прва ја призна независноста, тогаш на Република Македонија и одамна ја прозна современата политичка реалност. Секогаш ја поддржувала независноста и државниот суверенитет на РС Македонија, никогаш немала територијални претензии и никогаш не го оспорила правото на самоидентификација на нејзините граѓани, изјавила министерката за надворешни работи Екатерина Захариева по средбата со министерот Бујар Османи во Софија.

Затоа, според Захариева, неумесно е да се обратни тези, како меѓу граѓаните на двете земји, така и на меѓународен план. Како што пренесува БГНЕС, таа кажала дека „сега е неопходно од страна на РС Македонија да се признаат историските реалности, поврзани со процесот на создавање на новиот национален идентитет“.

„Бугарија не сака ништо повеќе освен да се исполнат клаузулите од Договорот за добрососедство. Каква е клаузулата за јазикот во Договорот, така сакаме да биде во сите документи меѓу двете држави. Немаме никакви нови претензии. Апелирам и се надевам да не се создаваат проблеми таму каде што ги нема“, изјавила Захариева

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...